V souvislosti se zemětřesením na Haiti se novináři zaměřili na výcvik záchranných brigád kynologů. I Arleta je tam chvilkama vidět. I když to na fotkách, ani na videu není moc vidět, byla tam tma jako v pytli. Psi nejprve musí vyhodnotit, kam vůbec šlapou. Arleta, chudák neměla ani světýlko, proto takový pomalý, dá se říct až velmi nesmělý vstup do tmavých podzemních štol.

Záchranáři cvičili v Terezíně, jak najít zavalené osoby

Terezín /FOTOGALERIE/ – Cvičení svazu záchranných brigád kynologů a dobrovolných hasičů z Hejnic na Liberecku proběhlo v sobotu v areálu pevnosti v Terezíně na Litoměřicku.

Autor: Karel Pech odkaz na článek 18.1.2010 8:17 aktualizováno 18.1.2010 15:47

Dvacítka kynologů -záchranářů nacvičovala hledání zavalených osob pomocí speciálně cvičených psů. Taková cvičení se provádějí minimálně jednou do měsíce a vždy v jiné lokalitě, aby se co nejvíce podobala realitě a psi si na místo, kde hledají zavalené osoby, příliš nezvykli.

„V Terezíně nejsme poprvé a podmínky jsou zde hodně podobné jako v realitě. Je tu mnoho chodeb, je tu tma a pro psa je velice složité zavalenou osobu najít,“ říká jeden z členů brigády, policejní psovod Jaroslav Ebel.

„Část kolegů, kteří zde dnes cvičí, má již bohaté zkušenosti ze záchranných misí, například při zemětřesení v Turecku, Thai – wanu, Iráku a záchranu osob po tsunami na Srí Lance,“ přibližuje František Schejbal, vedoucí brigády a velitel SDH Hejnice.

Záchranáři, kteří cvičili v sobotu v Terezíně, se chystali také na Haiti. „V týdnu jsme se chystali pomoci obyvatelům postiženým zemětřesením na Haiti, ale bohužel se včas nenašly finanční prostředky a když jsme je dali konečně dohromady, tak už bylo na cestu na Haiti pozdě. Šance na záchranu zasypaných lidí je reálná tak do tří dnů a my bychom tam dorazili mnohem později,“ dodává Schejbal.